вторник, 30 юни 2015 г.

11 малко познати закона на Кармата (които ще променят живота ви)



Първи закон
“Каквото посееш, това и ще пожънеш”.  Още е известен и като закона на “Закона за причината и следствието.”  Ако това, което искаме е мир със себе си, любов, щастие, то НИЕ ТРЯБВА да изпитваме това чувство СЕГА. Това, което излъчваме се връща при нас.
Втори закон
Законът за Творението. Животът не се случва просто ей така, той изисква и нашето активно съучастие. Каквото ни заобикаля е огледало на вътрешното ни състояние. Бъдете това, което сте и се обграждайте с това, което искате да имате в живота.
Трети закон
Законът за смирението. Не можете да промените нещо, ако откажете да го приемете. Ако светът около вас ви залива с негативизъм и зло, то вашата вибрация е ниска. Променете я.
Четвърти закон
Законът на растежа. За да растем, трябва да осъзнаем, че не мястото или средата около нас трябва да се променят, а самите ние. Промяната и растежа идват от промяната в нашите сърца и вътрешния ни свят.
Пети закон
Законът за отговорността. Ако нещо не е наред в света около нас, то има нещо нередно в нас. Ние сме огледало на това, което ни заобикаля и  трябва да поемем  отговорността за действията си. Никой няма да дойде да ни спаси.
Шести закон. 
Законът на връзката. Дори и най-маловажното нещо, което вършим, оказва ефект на цялата Вселена. Защото всички сме свързани. Завършвайте делата си докрай. Минало и бъдеще са измислени понятия. Всичко е тук и сега.

Седми закон
Законът за фокуса. Не можете да мислите за две неща едновременно. Фокусирайте върху това, което е важно и значимо за вас. Така променяте реалността си. Веднага.
Осми закон
Законът за даването. Ако имате липса от нещо, то раздавайте от това, което имате, за да получите това, което нямате. Направете го на практика, не го оставяйте само като “красиви” думи, които уж разбирате.
Девети закон
Тук и сега. Само това има значение. Старите мисли и модели на поведение ни пречат да приемем новото в живота си. Не се тревожете за бъдещето, то още не се е случило. Вие сте творците.
Десети закон
Законът за промяната. Историята се повтаря, докато не си научим уроците на живота. И пак и пак.
Единадесети закон
Законът за търпението и наградата. Истинското щастие идва от радостта на това, което правим с цялото си сърце. Наградата ще дойде тогава, когато напълно сме готови за нея.

събота, 27 юни 2015 г.

9 навика, които отличават богатите хора от бедните


1

Да бъдеш богат е мечта на почти всеки човек. Но за да станеш богат понякога не изисква само късмет, а и упорита работа най-вече върху себе си, пише rucycle.com. 
Основните фактори, определящи ще станете ли богат или не, са вашите навици и действия в типични стандартни ситуации.
В продължение на 5 г. Томас Корли изучава навиците на богати хора с доходи от 160 000 до 3,2 млн. долара и написва книга за това с какво те се отличават от типичните им съвременници (с годишни доходи до 35 000 долара). Като ключ към успеха им той определя ежедневните привички и убежденията на хората: въпреки че са еднакво успели в кариерата, те имат различно ниво на богатство и са абсолютно различни.
Корли казва, че има навици, водещи до богатство и навици, които разоряват. В тази връзка авторът на rucycle.com Константин Шиян прави обзор на 9 неща, към които богатите хора имат различен подход от бедните.
Write-a-Five-Year-Plan-Step-7
  1. Успешните хора поставят пред себе си ясни цели и постоянно ги следват.
„Аз се съсредоточавам над своите цели ежедневно“ – тази фраза е вярна за 62% от заможните хора и само за 6% от бедните. Освен това, успешните хора си поставят годишни и месечни планове, но и 67% от тях го правят в писмен вид.
За да разберете, че вашите цели са правилни, те трябва да отговарят на два критерия: първо – да са достижими, и второ – реализацията им да зависи от вас, а не от външни фактори.
  1. Те знаят какво обезателно трябва да свършат днес.
„Имат ясен списък с нещата, които трябва да направят.“ Това твърдение поддържат 81% от богатите хора и 19% от бедните.
В допълнение, освен че богатите си водят списък на днешните задачи, 70% от тях потвърждават, че почти винаги се придържат към графика си.
watchingTV
  1. Богатите хора не гледат телевизия.
„Аз гледам ТВ по-малко от час на ден.“ Това твърдение е вярно за 67% от богатите и само 23% от бедните.
78% от бедните хора гледат реалити шоута. В средите на богатите това правят само 6%. Корли казва, че задоволените материално хора управляват продуктивно не само работното си, но и личното си време.
  1. Те четат, но не за удоволствие.
С твърдението „Обичам да чета“ са съгласни 86% от заможните и само 26% от бедните хора.
Но следва уточнението, че обикновено богатите хора не четат художествени текстове, а научна и бизнес литература. Освен това, заможните четат и огромно количество книги за самоусъвършенстване. Корли също пише, че 88% от материално осигурените в САЩ отделят поне по 30 минути за четене на статии и книги за саморазвитие. Сред заработващите по-малко, любознателните от този тип са само 20%.
books
  1. Те слушат аудиокниги.
По път към работа аудиокниги слушат 63% от хората със състояние и само 5% от представителите на средната класа.
  1. Те редовно работят допълнително.
81% от богатите хора редовно работят от вкъщи в своето лично време. Сред тези, които нямат още финансов успех, такива са само 17%.
86% от богатите хора работят повече от 50 часа на седмица. И само 6% от тях се оплакват, че работата им идва в повече.
  1. Те не се надяват на джакпот.
„Редовно играя на лотария“ – с това твърдение се съгласяват само 6% от заможните и 77% от бедните. Впрочем, това не означава че богатите хора се страхуват от риск – просто в бизнеса им може да се случи да поставят на карта всичко, подчертава Корли.
.
8. Те следят теглото си и здравето си.

Регулярен отчет на употребените калории си водят 57% от богатите и само 5% от бедните.
Грижата за здравето е един от главните фактори за успех, казва Корли. Наскоро в кабинета му бил 68-годишен мъж, управляващ състояние от 78мнл долара. Корли го попитал защо не помисли за пенсия. Мъжът го погледнал като извънземно.
„Последните 45 години редовно следя за това кой съм аз и как се чувствам. В момента съм на върха на кариерата си. Какво ми говорите?“ – недоумявал той.
  1. Те се стараят да се усмихват.
Всеки ден позитивно настроение си създават 62% от заможните и само 16% от бедните хора.






четвъртък, 11 юни 2015 г.

Минималната заплата трябва да се формира на пазарен принцип

Как гледате на дискусиите около минималната работна заплата? Очаквате ли тя да продължава да расте?
 
     Икономиката вече е настроена към настоящото ниво на минималната работна заплата (МРЗ) и правителството вероятно ще я препотвърди.
Колкото до самата МРЗ и начинът, по който се определя нейният размер, аз категорично смятам, че това е неправилен подход. Не може административно, без каквито и да е критерии, което и да било правителство да решава колко да бъде тя. Ако проследите нейната динамика, тази на средната работна заплата (СРЗ) и динамиката на брутния вътрешен продукт (БВП) през последните 5-6 г., ще видите, че ножицата между МРЗ и СРЗ се разтваря все повече – МРЗ расте с много по-висок темп, а БВП расте дори с още по-нисък темп от СРЗ. Това е икономически необосновано. Смятам, че всяко административно вмешателство от страна на властта в тези съотношения, води до негативни последици за икономиката.
Заплатите трябва да растат на пазарен принцип – според производителността на труда и БВП. В най-лошия случай те могат да бъдат формирани по определен административен начин при ясни критерии и обвързаност с цялата икономическа обстановка и растежа на БВП. Това може да се случи по сектори и при договореност между партньорите в различните такива. Знаете, че минималните осигурителни прагове се определят точно на тази база. Не може да искаме МРЗ или СРЗ на IT бранша да бъде еднаква с тази на шивашкия например.
Ако трябва да има административно определяне на МРЗ, то трябва да бъде според ясни критерии и след договаряне с всеки отделен бранш, т.е. да имаме МРЗ по браншове.
                                                                                                       Менда Стоянова