Алберт Айнщайн беше казал: "Вселената и човешката глупост са безкрайни, но за вселената не съм сигурен!"
Знам това, но не престават да ме изумяват хората със странните си и глупави постъпки. Днес един приятел ми разказа една история: Негов един приятел изтеглил от банката 20 000 лева кредит на 12% лихва и го внесъл на депозит на името на сина си срещу 4% лихва. Моят приятел учуден го попитал защо го прави? Онзи му отвърнал че искал сигурност?! Искал да се чувтва сигурен в живота и затова. Абсолютен пример за финансова неграмотност, граничещ с кретенизъм. Едва ли е толкова трудно да пресметне че губи всяка година по 1600 лева, които се явяват разликата от 8% лихва. Като прибавим и таксите за разглеждане, отпускане и управление на кредита и таксите за преводи на вноските, човекът губи още повече пари. Елементарна сметка показва че ако кредита е за период от 10 години то накрая ще бъдат върнати 36 000 лева. За тези 10 години парите в банката с лихвите ще са станали 22 000 лева. Абсурда се задълбочава от факта че след 10 години инфлацията ще е обезценила значително тези 22 000 лева. И това не е всичко. Парите в банката изобщо не са негови. Какво ще стане ако обстоятелствата се стекат така, че да не може да внася месечните вноски по кредита. Или ще загупи имуществото си, или ще трябва да върне парите от депозита. Накрая ще си остане само с разходите. Не си мислете че това е единичен случай. Подобно финансово поведение в България си е направо практика. Тогава изобщо не е чудно тежкото финансово положение на българина. Болшинството българи не знаят нищо за парите. И ако по някаква случайност получат от някъде много пари не знаят какво да ги правят. Знаят само да си купят нова кола, да си построят или купят жилище и да ги изядат и изпият. За да има промяна , финансовата грамотност трябва да се преподава още в детската градина.
Поздрави Андреян Иванов
Пaрите не са най-важното нещо в живота,но определено имат влияние върху всичко, което е важно.
сряда, 30 май 2012 г.
вторник, 29 май 2012 г.
За свободата
Свободата е може би най-желаното нещо на света. Не познавам човек, който да не желае да бъде свободен. В името на свободата хората са проливали кръвта си и са жертвали живота си. Да си спомним само онова " Свобода или смърт" на българските знамена по време на Априлското въстание. Но въпреки че е желана от всички, свободата е превилегия на малцина. На истинска свобода се наслаждават само онези, които са разбрали и осъзнали КАКВО означава РЕАЛНА свобода и имали силата, знанията и уменията да я постигнат.
Повечето хора искренно желаят да живеят свободен живот, но поради факта че не познават параметрите на свободата, когато се случи да получат някой от компонените на свободата започват да си мислят че вече са свободни и ги очаква щастлив живот, но всъчщост продължават да живеят в робство. Затова е необходимо да направим определение на това КАКВО е свобода?
На първо място свободата бива ФИЗИЧЕСКА. Физическа свобода имаме, когато сме сободни да правим с физическото си тяло каквото си пожелаем и да отидем където си поискаме. Най-голяма липса на физическа свобода имаме в затворите. Предвижването на затворниците е ограничено в очертанията на затвора а дейностите, които могат да извършват са ограничени от правилника на затворите. Ако затворникът не спазва разпорежданията на правилника, то физическата му свобода се ограничава до пребиваване в карцера. Мечтата на затворника е да бъде освободен и да получи физическата си свобода. В казармата също имаме ограничаване на физическата свобода. Тази свобода може да бъде и насилственно загубена, ако индивида бъде отвлечен от терористи и бъде държан против волята си на някакво място. Робите в миналото са най-яркият пример за липса на физическа свобода. Физическата свобода е най-очевидният компонент на СВОБОДАТА и без нея човек по никакъв начин неможе да се почувтва свободен.
Вторият компонент на СВОБОДАТА е ПОЛИТИЧЕСКАТА свобода. Политическата свобода е функция на общественната подредба в която живее индивида. Различният обществен строй: Феодализъм, Капитализъм, Социализъм, Демокразия, Република или Монархия имат и различна разновидност на политическа свобода. При Феодализмът примерно, бедната част на обществото е била "закрепостявана" към земята , която обрабоотват и често хората не са имали възможност да напускат селото в което са живеели. По времеето на Социализма, в който много от нас имаха "щастието" да живеят, не беше възможно човек свободно да изказва мнението и мислите си. Както казват, нямаше "свобода на словото". Не беше възможно и да избираш свободно града в който да живееш. Всеки човек имаше написано в паспорта "жителство", където се вписваше рожденният му град и където трябваше да живее. Напускане пределите на страната беше почти невъзможно за обокновенният гражданин. Другият аспект на полиитическата свобода е индивида да има правото да избира сам към коя политическа партия и възгледи да се самоопредели и това да не застрашава неговото съществуване и начин на живот.
Третият компонент на СВОБОДАТА се явява ДУХОВНАТА свобода. Когато обществото ни предоставя правото сами да определяме каква да е нашето религиозно вярване, нашата сексуалност, имаме възможност свободно да изказваме своите идеи, мечти, предпочитания и мнения, когато не ни се налагат нечии чижди мисли, тогава имаме духовна свобода. Нашият дух е свободен да мечтае и да твори на воля. За постигането на духовна свобода е нужно и наличието на солидно образование. По време на социализма ни учеха че религията е "опиум на народите" и на нея не се гледаше с добро око. През турското робство турците са потурчвали българското население и са ги караали да се отказват от вярата си. Комунистите направиха същото във "възродителният процес", като сменяха имената на българомохамеданите и ги принудиха да напуснат страната. Партията мислеше вместо нас и определяше къде да живеем, какво да работим , кой да учи в университетите и за кого да се оженим. Да, правилно прочетохте - дори и в това се месеха. Всеки служител на МВР преди да се ожени, даваше справка за избранницата си и след обстойна проверка на бъдещата булка, се даваше становище дали служителят може или неможе да сключи брак. Абсурдно - но факт!
След настъпването на така наречената "Демокрация" хората в голяма степен получиха своята ФИЗИЧЕСКА, ПОЛИТИЧЕСКА и ДУХОВНА свободи и повярваха че вече са свободни хора и ще живеят свободно и щастливо. Само че за да се случи истинската СВОБОДА липсваше последният и много важен компонент:
ИКОНОМИЧЕСКАТА свобода. Икономическата свобода се постига, когато индивида е придобил токова финансови средства или активи че вече не е нужно да работи за ежедневните си нужди за съществуване, като храна, подслон, дрехи , защита и забавления. Когато е финансово свободен да ходи където си иска и прави каквото си ще. Финансово свободният човек получава пасивни приходи от своите активи и няма нужда да работи за пари за да подсигури съществуването си. Физическата, политическата и духовната свободи са финкция на политическа воля и решение на управниците. Те са даденост по рождение на индивида и общественниият договор те да не се потъпкват. Финансовата свобода обаче е функция на знанието, волята и действията на всеки отделен индивид и от там възниква главният проблем. Хората нямат нужните знания, нужната воля и желание и не извършват нужните действия за да постигнат своята финансова свобода.
Хората желаят свободата. Често си отправят подобни съвети: " Прави каквото си искаш, а не каквото другите искат от тебе." И как да се случи това, когато сутрин ставаш рано, защото ТРЯБВА да отидеш на работа. Като отидеш там, шефът ти казва какво да правиш защото в противен случай няма заплата. А без заплата...................
Присъствиието ти на дадено място често се определя от някой друг. Например трябва всяка Неделя да ходите при семейството на жена ти, защото те ще дадат пари за да отидете на море. На тебе може да ти се иска да присъстваш на всички стартове от Формула 1 , ама липсата на пари те кара да ги гледаш по телевизията. Детето ти ще участва в първият си официален мач в живота но ти си на работа и не можеш да го видиш. Така че ако имаш достатъчно пари и си постигнал финансова свобода можеш да ходиш където си искаш, можеш да правиш каквото си искаш и да живееш живота който ти харесва.
И така, СВОБОДАТА е съвкупност от своите четери компонента:
- физическа свобода
- политическа свобода
- духовна свобода
- финансова свобода
Липсата на който и да е от горните компоненти прави СВОБОДАТА невъзможна.
И накрая нещо, което на мен винаги ми се е струвало голяма дивотия. Не знам защо хората продължават да го повтарят като папагали и да вярват че е истина:
"Само истината те прави свободен!" И как истината те прави сободен. Ако знаеш истината но си нечий роб как така ще станеш свободен? И какво като хората знаеха истината при социализма но законите ги държаха в подчинение? И как истината ще ти помогне да отидеш до Париж като нямаш пукнат грош в джоба си? Наскоро говорех с един приятел на тази тема и му казах че финансовата свобода те прави в най-голяма степен свободен. Той отсече: " Не! Истината те прави свободен!" И приключи разговора. Дори не пожела да ме слуша повече?
Истината е тема на съвсем друг разговор. Дори не съм сигурен че е полезна. В много случаи е по-добре тя да бъде спествена. Ако жена ти те пита как изглежда в новата рокля и ти кажеш че е напълняла, със сигурност те чака скандал. По добре е да кажеш че "изглежда добре." Някъде прочетох че човек лъже по 300 пъти на ден. И най-често срещаната лъжа е отговорът " добре" на въпроса "как си?". И изобщо не се сещам как истината те прави свободен.
Парите не са най-важното нещо в живота, но определено имат влияние върху всичко, което е важно. В случая имат влияние върху това дали ще бъдем свободни хора или не.
Поздрави на всички свободни хора! Андрреян Иванов
Повечето хора искренно желаят да живеят свободен живот, но поради факта че не познават параметрите на свободата, когато се случи да получат някой от компонените на свободата започват да си мислят че вече са свободни и ги очаква щастлив живот, но всъчщост продължават да живеят в робство. Затова е необходимо да направим определение на това КАКВО е свобода?
На първо място свободата бива ФИЗИЧЕСКА. Физическа свобода имаме, когато сме сободни да правим с физическото си тяло каквото си пожелаем и да отидем където си поискаме. Най-голяма липса на физическа свобода имаме в затворите. Предвижването на затворниците е ограничено в очертанията на затвора а дейностите, които могат да извършват са ограничени от правилника на затворите. Ако затворникът не спазва разпорежданията на правилника, то физическата му свобода се ограничава до пребиваване в карцера. Мечтата на затворника е да бъде освободен и да получи физическата си свобода. В казармата също имаме ограничаване на физическата свобода. Тази свобода може да бъде и насилственно загубена, ако индивида бъде отвлечен от терористи и бъде държан против волята си на някакво място. Робите в миналото са най-яркият пример за липса на физическа свобода. Физическата свобода е най-очевидният компонент на СВОБОДАТА и без нея човек по никакъв начин неможе да се почувтва свободен.
Вторият компонент на СВОБОДАТА е ПОЛИТИЧЕСКАТА свобода. Политическата свобода е функция на общественната подредба в която живее индивида. Различният обществен строй: Феодализъм, Капитализъм, Социализъм, Демокразия, Република или Монархия имат и различна разновидност на политическа свобода. При Феодализмът примерно, бедната част на обществото е била "закрепостявана" към земята , която обрабоотват и често хората не са имали възможност да напускат селото в което са живеели. По времеето на Социализма, в който много от нас имаха "щастието" да живеят, не беше възможно човек свободно да изказва мнението и мислите си. Както казват, нямаше "свобода на словото". Не беше възможно и да избираш свободно града в който да живееш. Всеки човек имаше написано в паспорта "жителство", където се вписваше рожденният му град и където трябваше да живее. Напускане пределите на страната беше почти невъзможно за обокновенният гражданин. Другият аспект на полиитическата свобода е индивида да има правото да избира сам към коя политическа партия и възгледи да се самоопредели и това да не застрашава неговото съществуване и начин на живот.
Третият компонент на СВОБОДАТА се явява ДУХОВНАТА свобода. Когато обществото ни предоставя правото сами да определяме каква да е нашето религиозно вярване, нашата сексуалност, имаме възможност свободно да изказваме своите идеи, мечти, предпочитания и мнения, когато не ни се налагат нечии чижди мисли, тогава имаме духовна свобода. Нашият дух е свободен да мечтае и да твори на воля. За постигането на духовна свобода е нужно и наличието на солидно образование. По време на социализма ни учеха че религията е "опиум на народите" и на нея не се гледаше с добро око. През турското робство турците са потурчвали българското население и са ги караали да се отказват от вярата си. Комунистите направиха същото във "възродителният процес", като сменяха имената на българомохамеданите и ги принудиха да напуснат страната. Партията мислеше вместо нас и определяше къде да живеем, какво да работим , кой да учи в университетите и за кого да се оженим. Да, правилно прочетохте - дори и в това се месеха. Всеки служител на МВР преди да се ожени, даваше справка за избранницата си и след обстойна проверка на бъдещата булка, се даваше становище дали служителят може или неможе да сключи брак. Абсурдно - но факт!
След настъпването на така наречената "Демокрация" хората в голяма степен получиха своята ФИЗИЧЕСКА, ПОЛИТИЧЕСКА и ДУХОВНА свободи и повярваха че вече са свободни хора и ще живеят свободно и щастливо. Само че за да се случи истинската СВОБОДА липсваше последният и много важен компонент:
ИКОНОМИЧЕСКАТА свобода. Икономическата свобода се постига, когато индивида е придобил токова финансови средства или активи че вече не е нужно да работи за ежедневните си нужди за съществуване, като храна, подслон, дрехи , защита и забавления. Когато е финансово свободен да ходи където си иска и прави каквото си ще. Финансово свободният човек получава пасивни приходи от своите активи и няма нужда да работи за пари за да подсигури съществуването си. Физическата, политическата и духовната свободи са финкция на политическа воля и решение на управниците. Те са даденост по рождение на индивида и общественниият договор те да не се потъпкват. Финансовата свобода обаче е функция на знанието, волята и действията на всеки отделен индивид и от там възниква главният проблем. Хората нямат нужните знания, нужната воля и желание и не извършват нужните действия за да постигнат своята финансова свобода.
Хората желаят свободата. Често си отправят подобни съвети: " Прави каквото си искаш, а не каквото другите искат от тебе." И как да се случи това, когато сутрин ставаш рано, защото ТРЯБВА да отидеш на работа. Като отидеш там, шефът ти казва какво да правиш защото в противен случай няма заплата. А без заплата...................
Присъствиието ти на дадено място често се определя от някой друг. Например трябва всяка Неделя да ходите при семейството на жена ти, защото те ще дадат пари за да отидете на море. На тебе може да ти се иска да присъстваш на всички стартове от Формула 1 , ама липсата на пари те кара да ги гледаш по телевизията. Детето ти ще участва в първият си официален мач в живота но ти си на работа и не можеш да го видиш. Така че ако имаш достатъчно пари и си постигнал финансова свобода можеш да ходиш където си искаш, можеш да правиш каквото си искаш и да живееш живота който ти харесва.
И така, СВОБОДАТА е съвкупност от своите четери компонента:
- физическа свобода
- политическа свобода
- духовна свобода
- финансова свобода
Липсата на който и да е от горните компоненти прави СВОБОДАТА невъзможна.
И накрая нещо, което на мен винаги ми се е струвало голяма дивотия. Не знам защо хората продължават да го повтарят като папагали и да вярват че е истина:
"Само истината те прави свободен!" И как истината те прави сободен. Ако знаеш истината но си нечий роб как така ще станеш свободен? И какво като хората знаеха истината при социализма но законите ги държаха в подчинение? И как истината ще ти помогне да отидеш до Париж като нямаш пукнат грош в джоба си? Наскоро говорех с един приятел на тази тема и му казах че финансовата свобода те прави в най-голяма степен свободен. Той отсече: " Не! Истината те прави свободен!" И приключи разговора. Дори не пожела да ме слуша повече?
Истината е тема на съвсем друг разговор. Дори не съм сигурен че е полезна. В много случаи е по-добре тя да бъде спествена. Ако жена ти те пита как изглежда в новата рокля и ти кажеш че е напълняла, със сигурност те чака скандал. По добре е да кажеш че "изглежда добре." Някъде прочетох че човек лъже по 300 пъти на ден. И най-често срещаната лъжа е отговорът " добре" на въпроса "как си?". И изобщо не се сещам как истината те прави свободен.
Парите не са най-важното нещо в живота, но определено имат влияние върху всичко, което е важно. В случая имат влияние върху това дали ще бъдем свободни хора или не.
Поздрави на всички свободни хора! Андрреян Иванов
неделя, 27 май 2012 г.
Митове за парите 2
Бедните се изхитряват и разпространяват всевъзможни митове за парите, които са далече от всякаква истина, но изпълняват своята роля за успокояване на разтревожената им душевност от факта че са бедни и неуспели хора. Измисляйки подобни клишета те се самоуспокояват от факта че нямат достатъчно пари, като умаловажават силата на парите да влияят на живота им. Горните писания разглеждат фактите тесногръдо и едностранчиво, за да може твърдението да обслужи целите си, а именно: "нямаме пари, но така и така с пари не може да се купи най-ценното в живота като МИНАЛО, ЛЮБОВ и ЖИВОТ, то парите не са ни нужни. Какво от това че богатите имат пари след като не могат да си купят изброените неща. Следователно ние живеем по-добре от богатите." И за целта при разработване на тези митове се използват нематериални неща, като любовта, примерно за които е очевидно че немогат директно да се купят с пари. Следователно твърдението е вярно от самосебе си. И така бедният възвръща спокойствието си до следващият път, когато ще го разтревожи някоя сметка, тогава ще се включи някое друго клише и нещата се повтарят. Изглежда прекрасно, стига да беше вярно. Но не е !
" С пари не можеш да си купиш минало." Така е. Никой неможе да върне времето назад. Миналото е вече минало! Но ако си имал пари ще си изживят такъв живот че ще имаш НЕЗАБРАВИМО минало! Ще имаш МИНАЛО! Ще си обиколил всички прекрасни кътчета на тази Земя. Ще си имал незабравими преживявания по спортни състезания, театри, опери и балети. Ще си присъствал на значими събития от общественният живот. Ще си имал свободата и времето да присъстваш на вълнуващите моменти от живота на своите деца,жена и близки. Ще си имал силата да осъществяваш мечтите на хората. Ще си изживял един пълноценен и смислен живот. Така че няма да "купиш минало". /междувпрочем нилой не купува минало! Това само по себе си е безумна идея?! Да се чудиш как се ражда в главите на бедните?/ Но ще имаш МИНАЛО за което ще си спомняш с удоволствие и ще се говори дълго след като вече те няма. Ако си нямал пари обаче, няма да имаш никакво минало. Ще си правил ден след ден едно и също. Никой няма да те е забелязвал. Ще си вегитирал, борейки се ден след ден само за храната и подслона. Ще си прекарал голяма част от времето си пред телевизора, наблюдавайки живота на другите. И като се обърнеш назад, няма да има какво да си спомниш. Тогава, дори и някой да ти даде един милион долара, няма да можеш да си купиш минало. Вече ще е късно! Парите няма да ти помогнат!
" С пари не можеш да си купиш любов." Така е. Любовта е финно и нежо чувство, също като красиво цвете. И както цветето се нуждае от благоприятна среда за да разцъфти, така и лубовта се нуждае от условия в които да вирее. А парите създават тези условия, тази среда в която да разцъфне любовта. Защото ако двама души живеят в постоянен стрес от неплателите слетки за парно, ток и вода. Ако не могат да подсигурят нормален живот на децата си. Ако ходят с дрехи на 10 години. Едва ли в сърцата на тези хора изпълнени с мъка ще е останало място за любов. Има една поговорка: " Когато сиромашията влиза през вратата - любовта излиза през прозореца!" Тя казва всичко. И обратното. Ако имаш пари и си надскочил необходимостта на ежедневните разходи за съществуване, ако нямаш нужда да мислиш за физическото си оцеляване и комфорт, тогава умът ти се освобождава и започва да мисли за по-възвишени неща като изкуство, красота, човешки взаимоотношения, творчество и....... накрая открива незабравимото чувство на любовта. Средата, която са създали парите, са дали възможност на любовта да се случи.
" С пари неможеш да върнеш тези, които не са сред нас." Никой не може! Когато някой си Отиде - то е завинаги! Но ако сме имали пари ДОКАТО са били тук, сме щели да имаме такъв изпълнен със смисъл и събития съвместен живот че като дойде Времето, ще ги пуснем да си отидат с мир, а ние ще сме доворлни от това че сме имали щастието да ги познаваме и да ЖИВЕЕМ с тях. Да живеем , а не да преживяваме. Ще имаме толкова много спомени и преживелици с тях че ще си спомняме за това до края. И най-важното, душата ни ще е спокойна че сме могли да уползотворим времето, което ни е било определено да живеем с тях по най-добрият начин. Ако сме нямали пари обаче, животът ще е преминал покрай нас и когато иизгубим някой близък, ще съжаляваме цял живот че сме пропуснали възможността да общуваме пълноценно с тях. И тогава, това чувство че сме пропилели живота си и времето си в безкрайна работа за едното ядене и пиене и за подслон над главата си ще ни разяжда отвътре и ще ни кара в главата ни да се заражда абсурната мисъл че : " с пари неможеш да върнеш тези, които не са сред нас." Няма и нужда да ги връщаш. Но е необходимо докато са ТУК да изживееш с тях общите мигове пълноценно. А затова са нужни пари. Много пари! Защото да стоиш на пейката пред блока с любим човек и да люпиш семки не е незабравимо преживяване, но да отидете заедно и да видите Ниагарският водопад със сигурност е!
Бедните не могат да разберат че тяхното бедняшко мислене ги държи бедни. Притеснителен е факта че когато горният текст се появи във Фейсбук стотици хора натискат бутона за харесване. Ако харесваш бедняшкото мислене, ако се отъждествяваш с бедните хора ти никога няма да имаш парти. Начинът на мислене определя твоята реалност.
Поздрави Андреян Иванов
" С пари не можеш да си купиш минало." Така е. Никой неможе да върне времето назад. Миналото е вече минало! Но ако си имал пари ще си изживят такъв живот че ще имаш НЕЗАБРАВИМО минало! Ще имаш МИНАЛО! Ще си обиколил всички прекрасни кътчета на тази Земя. Ще си имал незабравими преживявания по спортни състезания, театри, опери и балети. Ще си присъствал на значими събития от общественният живот. Ще си имал свободата и времето да присъстваш на вълнуващите моменти от живота на своите деца,жена и близки. Ще си имал силата да осъществяваш мечтите на хората. Ще си изживял един пълноценен и смислен живот. Така че няма да "купиш минало". /междувпрочем нилой не купува минало! Това само по себе си е безумна идея?! Да се чудиш как се ражда в главите на бедните?/ Но ще имаш МИНАЛО за което ще си спомняш с удоволствие и ще се говори дълго след като вече те няма. Ако си нямал пари обаче, няма да имаш никакво минало. Ще си правил ден след ден едно и също. Никой няма да те е забелязвал. Ще си вегитирал, борейки се ден след ден само за храната и подслона. Ще си прекарал голяма част от времето си пред телевизора, наблюдавайки живота на другите. И като се обърнеш назад, няма да има какво да си спомниш. Тогава, дори и някой да ти даде един милион долара, няма да можеш да си купиш минало. Вече ще е късно! Парите няма да ти помогнат!
" С пари не можеш да си купиш любов." Така е. Любовта е финно и нежо чувство, също като красиво цвете. И както цветето се нуждае от благоприятна среда за да разцъфти, така и лубовта се нуждае от условия в които да вирее. А парите създават тези условия, тази среда в която да разцъфне любовта. Защото ако двама души живеят в постоянен стрес от неплателите слетки за парно, ток и вода. Ако не могат да подсигурят нормален живот на децата си. Ако ходят с дрехи на 10 години. Едва ли в сърцата на тези хора изпълнени с мъка ще е останало място за любов. Има една поговорка: " Когато сиромашията влиза през вратата - любовта излиза през прозореца!" Тя казва всичко. И обратното. Ако имаш пари и си надскочил необходимостта на ежедневните разходи за съществуване, ако нямаш нужда да мислиш за физическото си оцеляване и комфорт, тогава умът ти се освобождава и започва да мисли за по-възвишени неща като изкуство, красота, човешки взаимоотношения, творчество и....... накрая открива незабравимото чувство на любовта. Средата, която са създали парите, са дали възможност на любовта да се случи.
" С пари неможеш да върнеш тези, които не са сред нас." Никой не може! Когато някой си Отиде - то е завинаги! Но ако сме имали пари ДОКАТО са били тук, сме щели да имаме такъв изпълнен със смисъл и събития съвместен живот че като дойде Времето, ще ги пуснем да си отидат с мир, а ние ще сме доворлни от това че сме имали щастието да ги познаваме и да ЖИВЕЕМ с тях. Да живеем , а не да преживяваме. Ще имаме толкова много спомени и преживелици с тях че ще си спомняме за това до края. И най-важното, душата ни ще е спокойна че сме могли да уползотворим времето, което ни е било определено да живеем с тях по най-добрият начин. Ако сме нямали пари обаче, животът ще е преминал покрай нас и когато иизгубим някой близък, ще съжаляваме цял живот че сме пропуснали възможността да общуваме пълноценно с тях. И тогава, това чувство че сме пропилели живота си и времето си в безкрайна работа за едното ядене и пиене и за подслон над главата си ще ни разяжда отвътре и ще ни кара в главата ни да се заражда абсурната мисъл че : " с пари неможеш да върнеш тези, които не са сред нас." Няма и нужда да ги връщаш. Но е необходимо докато са ТУК да изживееш с тях общите мигове пълноценно. А затова са нужни пари. Много пари! Защото да стоиш на пейката пред блока с любим човек и да люпиш семки не е незабравимо преживяване, но да отидете заедно и да видите Ниагарският водопад със сигурност е!
Бедните не могат да разберат че тяхното бедняшко мислене ги държи бедни. Притеснителен е факта че когато горният текст се появи във Фейсбук стотици хора натискат бутона за харесване. Ако харесваш бедняшкото мислене, ако се отъждествяваш с бедните хора ти никога няма да имаш парти. Начинът на мислене определя твоята реалност.
Поздрави Андреян Иванов
За кредитите
Получава се точно това! Ако си примерно на 25 години при вземането на жилищен кредит, то се заробваш да връщаш пари за 3 жилища до 55 си година. Като прибавим кредита за кола и обзавеждане на жилището често се полчават суми , невъзможни за изплащане от средностатистическият българин. Неизбежно идва моментът в който се взема нов, по-голям кредит за изплащане на първите и така крайното погасяване на кредитите се отдалечава делеч в бъдещето. Хората живеещи по този модел често са длъжници през целият си живот и накрая оставят дълговете на своите деца.
Защо хората влизат в този модел на поведение и сами си причиняват неудобството да живеят бедно. На първо място защото финансовата грамотност и начина на работа с парите не се изучава в училище. Никой не ни учи как да вземаме кредит, за какво да го използваме, какво ще последва в един или друг случай на вземане на кредит. Какво ще спечелим и какво ще загубим при вземане на кредит. На второ място, защото хората се учат от себеподобните си. И ако всичките ти познати , приятели и роднини действат по този начин, ти се учиш от тях.
Наскоро си говорехме с един приятел , работещ в банковата сфера, за дълговата криза и финансовото положение на хората в България. Той ми каза: " От десет години насам банките започнаха да дават много лесно кредити. Хората масово започнаха да вземат пари от банките за да подобрят живота си. Но банките пропуснаха да обяснят на хората, какво ще се случи след това, когато няма да могат да си върнат заемите." И то се случва точно сега. Аз му отвърнах че: " работата на банките е да пазят парите ни във вид на депозити и да раздават кредити и изобщо не им влиза в работата да обучават хората. Обучението във финансова грамотност е задължение на самият индивид."
Банките започнаха да разпродават, чрез съдия изпълнителите имуществото на длъжниците. И тука хората осъзнаха още една своя заблуда. Мнозина си мислеха че когато вземат кредит за покупка на жилище и го ипотекират като гаранция в банката, когато се случи да немогат да погасяват кредита си, банката ще вземе ипотекираното жилище и всичко приключва. Но сега на свой гръб разбраха че жестоко са се заблуждавали. Банката продава ипотекираният имот на по-ниска цена от дължима и дори и след продажбата му, длъжникът продължава да дължи не малка сума пари, върху която продължават да се трупат лихви и сумата да расте и расте. Често по този начи хората губят ЦЯЛОТО си имущество, остават на пътя и при това продължават да са длъжници на банката. И всичко това заради неразумното потребление на кредиити в преследване на луксозен живот, които не е постигнат със заработени средства а с чужди пари. Кои хора влизат в рисковата група на некоректните длъжници е видно от горната схема. Предимно младите мъже от 24 до 30 годишна възраст и то живеещи в големите градове на страната. И забележете - хора главно със средно или основно образование. Колкото по-малко е образован даден човек, повече е склонен на неразумни действия и се подлъгва по преследването на лукса около тях. Това са хора с малка обща култура и почти никаква финансова грамотност, вземащи кредити без изобщо да помислят за последствията.
На другият полюс е жената на средна възраст, тоест придобила житейски опит, със средно или висше образование . Жените по принцип не са склонни към излишен риск, и ако вземат кредит то е главно заради семейният уют и в последствие методично го изплащат.
Но редовен или не, в края на краищата длъжникт се превръща в роб на лихвите, които изплаща до края на живота си и това го превръща в по-беден човек, от колкото би бил без тези кредити. Рано или късно хората осъзнават този факт и започват да говорят че "Кредитите сериозно увреждат вашето психическо и финансоово здраве." Започват да говорят с ирония по адрес на банкерите или направо да ги наричат "мародери","бандити" и какви ли не още?
Ето такива неща говорят за банкерите. Но всички тези приказки са много далече от действителноста! Не съм видял още банкер да ходи по къщите или по улиците да моли хората да вземат кредити. Обратно, хората ходят на тълпи в банките за да искат кредити. Дори когато служиителите им обяснят че не отговарят на критериите за получаване на кредит, със сълзи на очи се молят да им отпуснат пари. И когато "пипнат" паричките, изведнъж ЗАБРАВЯТ че това са ЧУЖДИ пари и започват да ги харчат като СВОИ!? После става страшно!
А колко просто межеше да е всичко:
Преди да започнем да управляваме автомобил, първо научаваме правилникът за движение по пътищата и техниката на шофиране.
Писателят, преди да напише своят шедьовър, първо ходи на училище за да научи как се пишат буквите и да научи граматиката.
Преди да започнем да играем на новата игра, която получиихме на рожденният си ден, първо прочитаме правилата й.
Преди да започнем да играем играта на парите е необходимо да получим финансова грамотност. И понеже финансова грамотност не се преподава в училище , а болшинството от хората около нас и представа си нямат за това, е нужно да питаме хората, които вече са я усвоили. Или да четем книги. Защото както обичам да казвам: " Знанието на човечеството се съдържа в книгите!" - Андреян Иванов.
Едва тогава. Едва когато получим финансова грамотност, тогава можем да пристъпим към финансови операции. И щяхме да знаем че кредити използвани за покупка на ПАСИВИ се наричат ЛОШИ КРЕДИТИ и ни правят все по БЕДНИ!
А кредити, използвани за покупка на АКТИВИ се наричат ДОБРИ КРЕДИТИ и ни правят все по БОГАТИ!
Щяхме да знаем че банките са нещо добро а банкерите са наши приятели, защото ни дават възможност да използваме финансов лост за покупка на активи, за да живеем все по богато и свободно.
И накрая, щяхме да знаем че не кредитите са виновни за влошеното ни психическо и финансово здраве , а лошото и неправилното им използване!
Като заключение ще напиша нещо, което прочетох в списание "Икономика": " От всички кредити и заеми взети от населението в България през 2011 година 93% представляват ипотечни кредити за покупка на жилища, лизинги за автомобили и потребителски кредити и само 7 % са взетите бизнес кредити. Или кредити за изграждане или разширяване на бизнеса в България. Ето защо не е чудно че българинът скоро няма да се отлепи от дъното!"
Пожелавам успех на потребителите на добри кредити! Андреян Иванов
Кнут Рокни за успехът
" Няма успех без самодисциплина.Точка!"
"Не обичам да губя и това е така не толкова защото футболът е просто игра, а защото поражението означава, че не съм успял да достигна набелязаната цел."
" Светът обича победителите и няма време за загубеняците."
"Светът ненавижда промените, но все пак те са единственните,които носят прогрес."
Кнут Рокни
"Не обичам да губя и това е така не толкова защото футболът е просто игра, а защото поражението означава, че не съм успял да достигна набелязаната цел."
" Светът обича победителите и няма време за загубеняците."
"Светът ненавижда промените, но все пак те са единственните,които носят прогрес."
Кнут Рокни
сряда, 23 май 2012 г.
Пътят към богатството - според Доналд Тръмп
ПЪТЯТ КЪМ БОГАТСТВОТО от Доналд Тръмп
- Запитай се защо плановете ти не са голями.След това започни да
разширяваш кръгозора си.
- Концентрирай се върху управляване на твоето бъдеще, не
миналото.Учи се от него но не оставай там.
- Търси решението.Не се фокусирай върху проблема.
- Предизвиквай се- не от време на време , а всеки ден.
- Първата крачка е да знаеш какво искаш.Бъди наясно със собственните
си цели.
- Отдели време за подготовка на преговорите.
- Изпитвай страст
- Бъди упорит
- Мисли всеобхватно
- Управлявай знанието
- Бъди усърден
- Действай
- Поемай рискове
- Познавай своята аудитория
- Научи се да преговаряш
- Всушвай се в инстинктите си
- Изпитвай удоволствие от конкуренцията
- Сам бъди най-ценният си актив
- Отърви се незабавно от ненужните кредитни карти
- Плащай само в брой
- Определи дата от 3 до 7 години за да изплатиш вличките си дългове
- Инвестирай парите си освободени от дълговете
- Плати първо на себе си
- Реинвестирай приходите от инвестициите си
- Обръщай внимание на парите си
- Стани финансово отговорен
- Живей свободен от дългове
АВТОМАТИЧНА ПАРИЧНА СИСТЕМА
1. Започни автоматичен инвестиционен план.Заделяй
10% от брутният си приход за да трупаш състояние
систематично.
2. Разработи план за изчистване на дълга.
3. Преведи в действие план за
благотворителност 10%
4. Живей без кредити. Измъкването от дълг
означава повече да не правиш друг.
5. Харчи останалото / купонясвай/
сряда, 16 май 2012 г.
Упоритостта и решимостта са всемогъщи
" Упоритостта и решимостта са всемогъщи" Това са основните качества за успехът. Да си припомним 10 000-те опита на Томас Едисон за изобретяването на електрическата крушка. Самият той казва за това: "Не съм се провалил. Аз просто открих 10 000 начина, които не вършат работа" И това ако не е упоритост. А сега компанията която тогава създаде Едосон "Дженерал електрик" струва милиарди и е една от най-големите в света. Затова и Рей Крок, създателят на "Макдоналдс" казва че успелите хора са упорити и решителни. А ти решителен ли си? Готов ли си да започнеш нещо ново в живота си? Готов ли си да замениш удобството на рутината за неизвестното на новото. Решен ли си да промениш навиците и мисленето си. А ще имаш ли упоритостта да развиваш бизнеса си толкова дълго, колкото е необходимо за да успееш?
Упоритост - не се отказваш и успяваш във всичко! Това е. Камъкът е по-корав и силен от малкото дръвче. Но вижте какво е направило.........с упоритост. Имате ли упоритостта на това дърво. Да правите ден след ден малка крачка напред докато.......постигнете целта си. А имате ли ясно формулирана цел? Нямате? И как очаквате да успеете тогава. Какво? Имате цел, а имате ли ясно написан план как да усъществите целта си? Нямате? Щом нямате
упоритост да седнете и да си напишете целите в живота и план как да ги постихнете, как тогава ще имате упоритостта да ИЗПЪЛНЯВАТЕ ПЛАНА СИ ГОДИНА СЛЕД ГОДИНА? Хората не успяват защото искат да спечелят много пари ВЕДНАГА. Не става така! Само дето това е най-прекият път към затвора. Роберт Кийосаки казва: "Прекалено е лесно да спечелиш пари по законен начин за да рискуваш да печелиш по незаконен начин!" Само че не става за един ден. Нужна е идея и решителност и упоритост за да я осъществиш. Но започни с мечтата си. Напиши на един лист за какво мечтаеш в живота си. Напиши каква е целта ,която искаш да постигнеш. Измисли план как да я постигнеш. Въоръжи се с решителност и упоритост и действай! А сега: Сядай и пиши!!!
Подрави Андреян Иванов
неделя, 13 май 2012 г.
Мисли и забогатявай 2
Богатите не са богати, защото имат пари. Богатите имат пари, защото мислят иначе. Богатството е състояние на съзнанието, начин на мислене. Ако все още не сме богати, но искаме да забогатеем, нека помислим върху това. Проблемите, с които се сблъскваме, не могат да бъдат решени на същото ниво на мислене, на което сме били, когато сме ги създали или когато те са се появили.
Изучаването на бизнес администрация, счетоводство, финанси, икономика, банково дело и др. безпорно е полезно, защото ни показва как да регистрираме движението на парите, но не ни учи как да ги създаваме. Престижната, добре платена работа носи добър кредитен рейтинг, и тогава мечтите изглеждат съвсем реални. Нова кола, модерно обзаведен дом, плазмен телевизор, скъпа камина, нов JSM и всичко това на лизинг. Ласно удобно, престижно и най-важното - веднага.
Всъщност цената, която се плаща, е не само пари на малки месечни вноски. Харчейки заплатите си предварително за години напред, човек губи най-скъпото - свободата си. Животът на тези, които са хванати в потребителският капан и са заатънали в кредити, неусетно се превръща в ежемесечна функция от 3 "фатални" дати: ден за аванс, ден за заплата и ден за месечна погасителна вноска. Звучи ли ви познато?
А каккво би станало , ако останете без работа, или забавят заплатата ви? Колко би издържат този "сапунен мехур"? Това ли е единственният вариант? Има ли начин да разполагате с времето си 12 месеца в годината, а жизненият ви стандарт да е още по-добър? Да си избавите от лошите дългове и да накарате парите да работят за вас?
Ако този въпрос има отговор, готови ли сте да го потърсите?
И най-дългото пътуване започва с първата крачка. Направете я! Пътят към финансова свобода започва от финансовата грамотност.
Роберт Кийосаки
А щом четете това, аз пък ще ви кажа че вече сте направили първата крачка. Само не спирайте до тук. Давайте нататък. Учете и по важно - ДЕЙСТВАЙТЕ защото:
"Всеки път, когато си помислите че е невъзможно, някой друг си мисли че може да го направи." ....... и го прави! Постоянно чувам около себе си : " Ако беше печелившо, отдавна някой да беше го направил! Ти ли си най-умният?" , "Нищо ново не можеш да измислиш, всичко отдавна е измислено!" и т.н. Сигурно така са казвали и на Марк Зукърбърг, само дето той не ги послуша и създаде "Феисбук", който в момента се оценява на 100 милиарда долара.
Имам двама приятели. И двамата имат "златни" ръце и умеят да майсторят разни неща. И двамата работят в цехове за производство на мебели. Единият наследи от чичо си дървообработващи машини и в него се зароди идеята да си направи собствен цех. Докато изпадаше в размишления дали ще може да го направи, ще има ли поръчки, ще има ли печалба или може да загуби пари. Докато беше "парализиран" от прекомерното мислене и скован от страхът на бедняшкото мислене, другият изведнъж взе кредит и си купи нужните машини. Сам си иззида помещение в двора на къщата в която живее и започна да работи за себе си в свободното си време. Веднага започнаха да му дават поръчки. В цеха в който продължаваше да работи всемаше по 700 лева, а от само една "кухня" направена в собственната му работилница вземаше по 3000 лева. Така че помнете! Всеки път когато си помислите че "това не мога да го направя", някой друг си казва че може и го прави. Ако само седиш и се чудиш как хората правят пари, аз ще ти кажа - действат! Правят това, което ти се чудиш дали да направиш! Погледнете навътре в себе си. Сигурен съм че имате идеи за бизнес. На всеки му минават през ума от време на време. Какво чакаш? Никой няма да дойде и да ти даде нещо даром! Направи си план. Научи как се правят нещата и действай! Само активите носят пари! Създай си собствен актив! Друг начин няма!
Поздрави Андреян Иванов
Изучаването на бизнес администрация, счетоводство, финанси, икономика, банково дело и др. безпорно е полезно, защото ни показва как да регистрираме движението на парите, но не ни учи как да ги създаваме. Престижната, добре платена работа носи добър кредитен рейтинг, и тогава мечтите изглеждат съвсем реални. Нова кола, модерно обзаведен дом, плазмен телевизор, скъпа камина, нов JSM и всичко това на лизинг. Ласно удобно, престижно и най-важното - веднага.
Всъщност цената, която се плаща, е не само пари на малки месечни вноски. Харчейки заплатите си предварително за години напред, човек губи най-скъпото - свободата си. Животът на тези, които са хванати в потребителският капан и са заатънали в кредити, неусетно се превръща в ежемесечна функция от 3 "фатални" дати: ден за аванс, ден за заплата и ден за месечна погасителна вноска. Звучи ли ви познато?
А каккво би станало , ако останете без работа, или забавят заплатата ви? Колко би издържат този "сапунен мехур"? Това ли е единственният вариант? Има ли начин да разполагате с времето си 12 месеца в годината, а жизненият ви стандарт да е още по-добър? Да си избавите от лошите дългове и да накарате парите да работят за вас?
Ако този въпрос има отговор, готови ли сте да го потърсите?
И най-дългото пътуване започва с първата крачка. Направете я! Пътят към финансова свобода започва от финансовата грамотност.
Роберт Кийосаки
А щом четете това, аз пък ще ви кажа че вече сте направили първата крачка. Само не спирайте до тук. Давайте нататък. Учете и по важно - ДЕЙСТВАЙТЕ защото:
Имам двама приятели. И двамата имат "златни" ръце и умеят да майсторят разни неща. И двамата работят в цехове за производство на мебели. Единият наследи от чичо си дървообработващи машини и в него се зароди идеята да си направи собствен цех. Докато изпадаше в размишления дали ще може да го направи, ще има ли поръчки, ще има ли печалба или може да загуби пари. Докато беше "парализиран" от прекомерното мислене и скован от страхът на бедняшкото мислене, другият изведнъж взе кредит и си купи нужните машини. Сам си иззида помещение в двора на къщата в която живее и започна да работи за себе си в свободното си време. Веднага започнаха да му дават поръчки. В цеха в който продължаваше да работи всемаше по 700 лева, а от само една "кухня" направена в собственната му работилница вземаше по 3000 лева. Така че помнете! Всеки път когато си помислите че "това не мога да го направя", някой друг си казва че може и го прави. Ако само седиш и се чудиш как хората правят пари, аз ще ти кажа - действат! Правят това, което ти се чудиш дали да направиш! Погледнете навътре в себе си. Сигурен съм че имате идеи за бизнес. На всеки му минават през ума от време на време. Какво чакаш? Никой няма да дойде и да ти даде нещо даром! Направи си план. Научи как се правят нещата и действай! Само активите носят пари! Създай си собствен актив! Друг начин няма!
Поздрави Андреян Иванов
събота, 12 май 2012 г.
Пътят към богатството - Обобщение
ПЪТЯТ
КЪМ БОГАТСТВОТО
- Да не мислиш и действаш като бедните и глупави хора. Да не следваш съвети от бедни хора. - най-важното, което можем да направим за бедните е да не бъдем един от тях.
- Да започнеш да мислиш, говориш и действаш като богат човек. /Тайната/ - човек се превръща в това, за което мисли по цял ден. Мислите стават неща!
- Да разбереш четерите потока на парите. - за човешкият манталитет и ценностна система относно парите и четерите квадранта от които хората печелят парите си.
- Да разбереш разликата между лош приход и добър приход. - за силата на данъците да те държат в бедност.
- Да разбереш разликата между лош кредит и добър кредит. - за силата на лихвите да заробват хората до края на живота им и за умението да се използва кредита като финансов лост.
- Да разбереш какво е лост и как се използва? - разбиване на мита че " за да правиш пари са нужни пари." За важноста от използването на финансов лост при изграждането на активи.
- Да разбереш какво е актив и пасив? - богатите цял живот купуват активи и стават все по-богати, бедните и средната класа цял живот купуват пасиви, като ги мислят за активи и стават все по бедни.
- Да водиш редовно
финансовите си отчети и да поставиш под контрол
парите и живота си.- за силата на контрола върху парите.
- Да бъдеш смел и да действаш за създаването на активи. - смелите си имат всичко. За силата на идеите и волята да ги осъществяваме.
- Да превърнеш живота си в приключение и да живееш свободно. - как да не бъдем евтини богаташи. Човек работи за да живее, а не живее за да работи.
- Да бъдеш благодарен за предоставеното ти богатсво и да правиш добрини. - няма милионер по света, който да не прави благотворителност. За необходимоста да връщаме част от придобитото богатство. "Дай , за да получиш!"- Библията
- Да оставиш на поколенията след себе си знание за финансова грамотност и стабилна финансова основа, за да не се налага за започват от нулата отново и отново. - за нуждата на нашите деца от финансова грамотност за да управляват и увеличават наследените капитали и активи. За необходимоста да оставим след себе си финансово свободно потомство.
Приятно пътуване !
и помнете: Най-голямата награда за един бъдещ милионер не е богатсрвото му. Наградата се състои в личността, която ще бъде изградена. - Джим Рон
Андреян Иванов
и помнете: Най-голямата награда за един бъдещ милионер не е богатсрвото му. Наградата се състои в личността, която ще бъде изградена. - Джим Рон
Андреян Иванов
петък, 11 май 2012 г.
Пътят към богатството 12/12
-
Да оставиш на поколенията след себе си знание за финансова
грамотност и стабилна финансова основа, за да не се налага за започват от
нулата отново и отново.
Последната стъпка по пътят към богатството е да научиш наследниците на всичко онова, което си научил като предприемач и свободен човек. Да ги научиш че това знание трябва да се разширява и на свой ред да се предава нататък по веригата. Да оставиш в наследство на родът си финансов капитал, така че твоите наследници да се превръщат в предприемачи и инвеститори без да им се налага да започват всичко отначало, и без да ги грози опасноста да се превърнат в роби на парите и цял цивот да работят за пари. Ако оставите след себе си само едното от двете, нищо няма да сте постигнали, защото: "Ако си умен но нямаш пари, ти си нищо! Ако имаш пари но си глупав, пак си нищо! С ум и пари можеш да постигнеш всичко!" - както ни учи великият Пенчо Семов.
Само когато оставиш на поколенията след себе си възможноста да постигнат всичко , за което някога ще мечтаят, само тогава ще се почувстваш богат и успял. И когато дойде Времето да се срещанеш с Господаря Смърт, ще погледнеш назад и ще си кажеш: " Живях както ми се искаше, направих каквото трябваше да направя, дадох на потомството си възможностите в ръцете. Хайде Господарю Смърт, да тръгваме, на където ще ме водиш!"
Поздрави Андреян Иванов
вторник, 8 май 2012 г.
Кубрат Пулев
- Какво е състоянието на българския бокс в момента?- Вървим надолу. Добре че беше Детелин (световният шампион Детелин Далаклиев - б.а.), да отсрами малко бокса.
- Какво трябва да се промени?
- Всичко. Най-вече трябва да се промени мисленето, което е невъзможно. Трябва да се смени цялото ръководство. Всичко. Лошото е, че няма кой да дойде. Сега има един добър, амбициран и нов човек, какъвто е Румен Георгиев от "Aрмеец" (кандидата за президент на БФБокс - б.а). Но и него ще го заобградят с глупости и пак ще са същите хора. Няма да стане нищо. Най-много така да направят, че да го откажат. Просто да му писне. Аз даже не знам как се е хванал с тези глупости. С каква амбиция изобщо. Но му правя евала за това.
- Кое е грешно на мисленето ни? Казахте, че трябва да се промени.
- Всеки си дърпа към себе си, вместо да направят една добра организация и да мислят за този бокс. Не може така. Само интриги, само говорят зад гърба. Никой не работи. Търсят си поводи да седнат на някоя масичка, да се отрежат хубаво и да коментират тоя какво направил, оня какво направил, състезателите какви са. А в крайна сметка те самите са отговорни за това състояние. А таланти има много. Все още. Трудно ще се оправи всичко. Най-много да откажат и този човек. Ще седи, ще седи и ще види, че цялото това е една помиярщина.
- По ваш адрес се говори, че сте избягали в Германия само за пари.
- Аз славата си я имам, не виждам за какво друго да съм избягал. Какво лошо има да отидеш някъде за пари. Лошо ли е и аз да печеля пари? Не може само за слава и за биене по гърдите. Парите контролират света. Който ги има, той е някой. Който няма...
Източник: 7 дни спорт
Пътят към богатството 11/12
ЕДИНАДЕСЕТА СТЪПКА
-
Да бъдеш благодарен за предоставеното ти богатсво и да правиш
добрини.
- Щом си имал възможност да осъществиш целите си и живееш един пълноценен и свободен живот, много е важно да бъдеш благодарен на Вселената че си получил тази възможност. Всеки път щом получиш от изобилието на света бъди благодарен на Бог, на Вселената и на Хората за предоставената възможност. Чувството на благодарност е голяма сила. Така отдаваш своето уважение и "заплащаш" за полученото.
Да даваш е едно от най-удовлетворителните човешки действия. Когато даваш ти наистина се чувстваш удовлетворен, чувстваш се човечен, чувстваш че си сторил нещо истинско. Помоща към хората и даването ти позволява да се издигнеш не само материално ни и духовно. Потребноста от даване и правене на добро е вкоренена дълбоко в човешката душа. Не случайно милионерите и милиардерите по целият свят даряват огромни суми за хуманни каузи. Говорехме за това в темата " Богатите за богатството". Един от моите кумири: българският Рокфелер, Пенчо Семов е дарил чрез фондацията си 200 милиона златни лева и лични дарения от 50 милиона златни лева.
Ако си един от хората имал личните качества и знание да се превърнеш в успял предприемач, означава че разполагаш с повече от достатъчно пари за да водиш богат живот. Болшинството от хората обаче нямат тези лични качества, професионални и финансови знания за да бъдат предприемачи. Това не означава обаче че те са лоши хора. Това че нямат смелост да рискуват и да създадат свой бизнес и активи, изобщо не означава че са лоши и неспособни хора. Те могат да бъдат добри спортисти, талантливи писатели и художници, полицаи и пожарникари изпълняващи съвестно задълженията си. Хора на изкуството. Религиозни хора и т.н. и т.н. Давайки на такива хора ти допринасяш за обогатяване на човешките дейности и за по дъбър живот на обществото. Световната наука се развива главно със средства от дарения. Световният спорт израства чрез средствата на спонсорите. Да даваш е превилегия, която трябва да уважаваш. Освен всичко друго е и морално. Не случайно в Библията пише: "Дай-за да получиш!"
Печеленето на пари те превръща в бизнесмен и предприемач. Даването на пари те превръща в човек. И както каза един мой приятел, в едно интервю. Един от най-уважаваните в света на Киокушин карате - Сенсей Валери Димитров: "Важно е преди всичко да бъдем добри хора."
А Пенчо Семов казва: "Бях богат без да бъда егоист. Бях социален, без да бъда социалист." Правенето на добрини и използването на богатството за да носиш радост на хората осмисля човешкото съществуване.Правевенето на добрини и даряването издига човешката духовност и прави света едно по-добро място за живеене. Неможеш да бъдеш истински богат бе тази 11 стъпка по пътя към богатството. Когато зарбереш че можеш спокойно да раздаваш част от парите си, тогава ще знаеш че имаш достатъчно за да се чувстваш богат. Да си богат не означава само да имаш много пари и да превърнеш живота си в приключение. За да си истински богат е нужно и да направиш живота на колкото се може повече хора по-добър.
Поздрави Андреян Иванов
неделя, 6 май 2012 г.
Пътят към богатството 10/12
ДЕСЕТА СТЪПКА
Ако си разбрал първите девет стъпки към богатството и си действал според техните правила, ако си поставил под контрол парите и живота си, и си създал активи. То вече ще си богат. Какво е да си богат? В какво се измерва богатството? Много хора се залъгват че богатството се измерва в пари. Не! Богатството се измерва във време. Колкото повече време можеш да живееш, без да се налага да работиш, толкова по-богат си. Да предположим че са ти необходими 1000 лева на месец за нормалният ти стандарт на живот и имаш спестени 3000 лева. Това означава че си богат 3 месеца. 3 месеца ще изкараш ако спреш да работиш. Много хора си мислят: " Само ако ми паднеха отнякъде 1 000 000 лева и ще си оправя живота. Ще си живея до края на живота като богаташ." Колко само се заблуждават? Да предположим че за един по-луксозен и богат живот са нужни 10 000 лева на месец и ако даден човек разполага с 1 милион лева, то неговото богатство се равнява на 100 месеца. За толкова време ще ги изхарчи. Един милион е равно на осем години. И това без да смятаме новите, спортни коли, новите къщи, новите жени. Поради тази причина по света няма богати тото-милионери. Падат им от небето някакви пари и след 3 до 5 години са по-зле и от преди.
Да вземем за примеер друг един човек, който е собственник на 5 магазина, които е преотдал под наем за по 2 000 лева. Той ще получава 10 000 лева на месец пасивен приход. Може спокойно да си осигури луксозният ,богат живот като "милионера" от предният пример, само дето парите му няма да свършат след 8 години. Активите му ще му носят приход вечно. Така неговото богатство се изчислява във време с "безкрайност". Кога един човек става богат? Когато създаде активи, които му носят пасивни приходи по-големи от ежемесечните му разходи. Казано с други думи - когато не му се налага повече да работи за пари. Както казва Роберт Кийосаки: "Богатите не работят за пари."
Ако сте се образовали финансово и сте работили за да стигнете до деветата стъпка на пътят към богатството, значи сте създали активи и получавате досатъчно пари. Но наличието на пари не ви прави автоматично богати.
Само когато действаш, чувстваш че си жив. Само когато е трудно, се радваш че си го направил. Живота -трябва да се радваш че го живееш. Затова и Зорба гъркът казва: "Защо ти е този живот, щом неможеш да танцуваш?!"
- Да превърнеш живота си в приключение и да живееш свободно.
Ако си разбрал първите девет стъпки към богатството и си действал според техните правила, ако си поставил под контрол парите и живота си, и си създал активи. То вече ще си богат. Какво е да си богат? В какво се измерва богатството? Много хора се залъгват че богатството се измерва в пари. Не! Богатството се измерва във време. Колкото повече време можеш да живееш, без да се налага да работиш, толкова по-богат си. Да предположим че са ти необходими 1000 лева на месец за нормалният ти стандарт на живот и имаш спестени 3000 лева. Това означава че си богат 3 месеца. 3 месеца ще изкараш ако спреш да работиш. Много хора си мислят: " Само ако ми паднеха отнякъде 1 000 000 лева и ще си оправя живота. Ще си живея до края на живота като богаташ." Колко само се заблуждават? Да предположим че за един по-луксозен и богат живот са нужни 10 000 лева на месец и ако даден човек разполага с 1 милион лева, то неговото богатство се равнява на 100 месеца. За толкова време ще ги изхарчи. Един милион е равно на осем години. И това без да смятаме новите, спортни коли, новите къщи, новите жени. Поради тази причина по света няма богати тото-милионери. Падат им от небето някакви пари и след 3 до 5 години са по-зле и от преди.
Да вземем за примеер друг един човек, който е собственник на 5 магазина, които е преотдал под наем за по 2 000 лева. Той ще получава 10 000 лева на месец пасивен приход. Може спокойно да си осигури луксозният ,богат живот като "милионера" от предният пример, само дето парите му няма да свършат след 8 години. Активите му ще му носят приход вечно. Така неговото богатство се изчислява във време с "безкрайност". Кога един човек става богат? Когато създаде активи, които му носят пасивни приходи по-големи от ежемесечните му разходи. Казано с други думи - когато не му се налага повече да работи за пари. Както казва Роберт Кийосаки: "Богатите не работят за пари."
Необходимо е да превърнеш живота си в приключение и да живееш свободно. Затова си работил! Затова си спечелил всичките тези пари! За да живееш по-добре! За да изживееш живота си като приключение. Всички хора искат да живеят добре. Всички искат да са богати. И това желание ги кара да си поставят цели. Някой решава да събере примерно 300 000 лева. Смята че тогава ще бъде богат. И започва да спестява всичко което изкарва. Търпи лишения за да постигне целта си. Живее под възможностите си с надеждата че като постигне целта си ще живее по-добре. И успява. Вече има тези 300 000 лева. Но какво става? Продължава да живее както преди. Не ги харчи. Знае с какви усилия ги е спестил и ако ги похарчи ще трябва да започне всичко отначало. Има пари а живее бедно. Парадокс, но е реалност за стотици и хиляди хора. Страхът ги прави такива. Страхът от бедноста, макар вече да не са бедни. Наричат се " евтини богаташи". Или "роби на парите".
Нали това е смисълът на парите- да те направят свободен човек! Не се превръщай в техен роб! Действай! Виж всичко, което ти предлага живота. Бъди здрав и щастлив. Позволявай си всичко. Животът е за да се ЖИВЕЕ! Човек не живее за да работи, а работи за да живее! Бог е сътворил този свят за теб. Наслаждавай му се.
Обиколи местата, които би искал да видиш. Изживей романтиката с любимите си хора. Изживей тръпката от емоцията и риска. Това че няма нужда да работиш до края на живота си да не те превръща в лентяй. Напротив. Превърни се в човек на действието и прави неща ,които ти носят само удоволствие. Неща, които не си длъжен да правиш, а ги правиш защото ти харесва да ги правиш. Само когато действаш, чувстваш че си жив. Само когато е трудно, се радваш че си го направил. Живота -трябва да се радваш че го живееш. Затова и Зорба гъркът казва: "Защо ти е този живот, щом неможеш да танцуваш?!"
"Парите ти дават свободата да правите с времето си, каквото си искате"- Ричард Брансън
Това е десетата стъпка по пътят към богатството. Първо да подсигурите средството за да бъдете богати - парите. После да бъдете богати , като живеете живот богат на събития и приключения.
Но да живеете богат живот и да се наслаждавате не означава да профукате всичко създадено досега. Не трябва да забравяме че сме преди всичко предприемачи и инвеститори. С част от парите трябва да продължим да създаваме и купуваме още активи, а с другата част да направим нашият живот, животът на семейството, роднините и приятелите ни по-стойностен.
Поздрави Андреян Иванов
Абонамент за:
Публикации (Atom)