Да разбереш какво е лост и как се използва
Народа има една поговорка: "Пари при пари отиват." И са убедени че за да "правиш" пари е необходимо да имаш пари. Това може и да е било вярно през миналият Век, но в настоящето, през Информационната епоха е далече от истината. За да правиш бизнес не е нужно да имаш пари а идеи и да използваш лост.
Лост в бизнеса означава с по-малко да направиш повече. С малко пари, или с никакви да изкараш повече пари. Без машини и без ресурси, да произведеш продукт, да го продадеш и да спечелиш. Например: имаш идея за нова рокля, нарисувал си модела, убеждаваш търговец на платове да ти даде на разсрочено плащане плат за 100 рокли. Отиваш в един шивашки цех и се договаряш да използваш техните машини за да си ушиеш роклите. Наемът за машините ще платиш след продажбата на роклите. Ушиваш 100 рокли. Продаваш ги. Плащаш на търговеца на платове и на собственника на цеха. Роклите се търсят. С остатъка от парите, от първите рокли купуваш плат и продължаваш да шиеш. След една година и продадени стотици рокли си купуваш собственни машини, наемаш още 5 шивачки и започваш собственно производство на рокли. В началото си нямал пари, но си имал идея . Използвал си лоста / парите на търговеца на платове и на собственника на шивашкият цех/ и накрая си създал собствен актив - цех за производство на дрехи.
Финасов лост могат да бъдат парите на другите, парите на банката, машините или помещенията на другите, стоки и ресурси. Още един пример: колко време ще са ви необходими да спестите 50 000 лева, ако получавате заплата 1 000 лева и спестявате по 300 лева на месец? 13 години и 8 месеца. След 13.8 години ще си купите магазин, който ще преотстъпите под наем срещу 2 000 лева и ще живеете 3 пъти по богато. За колко време ще вземете същите 50 000 лева от банката. За 10 минути, времето за което ще подпишете документите. Копувате магазина сега а не след 13.8 години. Давате го под наем срещу 2 000 лева. 1000 лева връщате всеки месец на банката , а 1000 остават за вас и ще харчите по 2000 а не по 700 , както в първият случай. След 4.2 години ще си изплатили кредита и ще сте собственник на магазина.
Още един интересен пример за използването на лоста в бизнеса. Най-добрата авиокомпания, с най-луксозните самолети и обслужване е "Върджин" собственност на Ричард Брансън. Мнозина сигурно са чували за нея, но знаете ли как е създадена. Ричард Брансън бил на почивка на хавайските острови. И през ум не му е минавало да създава авиокомпания. Когато отишъл на летището на път за в къщи, се разбрало че полет нямало да има. Обясни ли им че ще летят чак след 24 часа. Всички пътници стояли на летището и се приготвили да чакат. Не и Ричард Брансън. Той отишъл на пистата и намерил един пилот, който оправял нещо по частният си самолет. Попитал го колко ще иска за да го закара до континента. Онзи му отвърнал $10 000. Ричард се върнал в салона за пътници и попитал: " Кой иска да лети с частната ми компания "Върджин"?" Веднага се обадили 20 пътника и напълнили самолета. " Прибрах се навреме в къщи и дори ми останаха малко пари в печалба" - разказва Брансън. Така се родила идеята за най-добрата авиокомпания в света. Ричард Брансън просто генерира идеи на мига и печели баснословни суми от тях. В случая е използвал като лост чуждият самолет.
Добре използваният финансов лост ти помага да изградиш свой актив, който ще ти носи положителен поток пари. С малко пари, а дори и без пари, имаш ли печеливша идея и можеш ли да използваш лост, ще успееш да създадеш свой бизнес.
А сега най-важното: Измислете вашият стратегически ход за използването на бизнес лост и създайте своят актив!
Андреян Иванов
все пак това е в идеалния случай.трябва да се мисли с пресметнат риск,защото който лети нависоко може да падне от и да не може да стане повече.Иначе Ричард Брансън е много готин и смел човек,може да ни е за пример.
ОтговорИзтриванеТерминът "пресметнат риск" е измислен от тези , дето се страхуват да рискуват. Нещо подобно на "малко бременна". Или е бременна или не, неможе да е "малко бременна"! Или рискуваш или не! Неможе хем да рискуваш, ама некак си да не е рисковано! Рискуваш и можеш да спечелиш, можеш и да загубиш. Гаранция няма. Затова и Чърчил казва: "Успехът е да преминаваш от неуспех към друг без да губиш Въодушевление". Ясно е че не винаги се постига успех. Но - успелите хора са тези, който най-много са губили! Не е страшно да загубиш! Бог дал-Бог взел. Откъдето дошло-там отишло. Но когато си постоянен успехът идва и засенчва всички загуби. Такава е играта!
ОтговорИзтриванеМного ми е любопитно, каак ще формулираш терминът "пресметнат риск"?
ОтговорИзтриванеЕСТЕСТВЕНО.ЧЕ МОГА ДА ГО ФОРМУЛИРАМ.ПРИМЕРНО ИМАШ 10 000ЛВ И ИСКАШ ДА НАПРАВИШ МАЛКО ЗАВЕДЕНИЕ.ТИ СИ ПРАВИШ СМЕТКА КОЛКО ОБОРОТ ТРЯБВА ДА ИМАШ ЗА ДА СИ ВЪРНЕШ ПАРИТЕ ЗА НЯКАКЪВ СРОК,ОБАЧЕ ТРЯБВА ДА СИ ПОСТАВИШ И ВЪПРОСА ДАЛИ, ЩЕ ВЛИЗАТ ДОСТАТЪЧНО ХОРА С КОИТО ДА СИ ПЛАТИШ, РЕЖИИЙНИТЕ РАЗХОДИ И ДРУГИ ТАКИВА,ДАЛИ ИМА СМИСЪЛ ДА ПРАВИШ ЗАВЕДЕНИЕТО,АКО НЯМА ДА СИ ВЪРНЕ БЪРЗО ПАРИТЕ.ТОВА Е ЕДИН ВИД МАРКЕТИНГОВО ПРОУЧВАНЕ,НЕ СЪМ КАЗАЛ ДА НЕ СЕ РИСКУВА, А ПРОСТО ДА СЛОЖИШ НЕЩАТА НА ВЕЗНИТЕ И ДА СИ ПРЕЦЕНИШ РЕАЛНО,ИЛИ ДА ПОПИТАШ НЯКОЙ ПО РАЗБИРАЩ ОТ ТЕБЕ ЗА СЪВЕТ.А ДОРИ И ДА МИ КАЖАТ ,ЧЕ НЯМА СМИСЪЛ,АКО АЗ МНОГО ИСКАМ ДА ГО НАПРАВЯ,ЩЕ ГО НАПРАВЯ, ЗАЩОТО ВСЕКИ ВИЖДА НЕЩАТА ПО РАЗЛИЧЕН НАЧИН.
ОтговорИзтриванеИ СЪМ СЪГЛАСЕН ,ЧЕ ПОСТОЯНСТВОТО ВОДИ ДО УСПЕХ.
Само дето докато не го направиш няма да разбереш колко хора ще влязат. Останалото са просто предположения. Тук е важно да имаш опит със заведенията, да познаваш психологията и настроенията наклиентите, да имаш най-добрият готвач, и да направиш най-хитрата реклама. А онова с "пресметнатият риск" го оставяме на страхливите, дето НИКОГА няма да си направят заведение. Защото КАК се "пресмята" един риск? Или рискуваш и действаш, или те е страх да рискиуваш и не действаш. Къде е пресмятането? Аз си мисля че "пресмятането" се състои в умуването: "няма да има много хора, няма да си върна бързо парите, няма да стане" и човекът не прави нищо, за което се оправдава че трябва да има "пресметнат риск". Не разбираш ли че това словосъчетание е безсмислено!? Като топъл лед или солена захар, или тъмно слънце. Пресмятане и риск са несъвместими думи! Можеш да пресметнеш само колко можеш да загубиш. Колко пари слагаш на масата/ на покера/. Имаш 100000 лева. Решаваш да инвестираш 50 000 от тях в заведение. Можеш да спечелиш, но можеш и да загубиш. Ако спечелиш добре. Ако загубиш, губиш 50 000. Остават ти още 50 000. С тях ще изградиш следващият актив. Това би могло да мине за "пресметнат риск" макар че и това няма нищо общо. И аз не знам какво искат да кажат хората с това " пресметнат риск"" Аз разбирам че просто ги е страх. Никога не съм мислил по този начин и явно немога да го разбера :)
ОтговорИзтриване